Kategoria: Warszawa
Opublikowano: 01 marzec 2013 Odsłony: 3132
Drukuj

 

Debatę poprowadził Marek Jurek, a w dyskusji wzieli udział Marcin Celiński (Liberté), Tomasz Terlikowski (Fronda) i Piotr Zychowicz (Do Rzeczy).

1 28.02_2013 

 

Organizator: Instytut Ordo Caritatis oraz Biblioteka Nowaka-Jeziorańskiego w Warszawie

Czytaj więcej...
 
Kategoria: Warszawa
Opublikowano: 24 luty 2013 Odsłony: 3943
Drukuj

 

http://www.youtube.com/watch?v=eFDFhSVdymw

 

Inka 06

Żołnierze wyklęci       

Pytasz mnie synu, o co Oni walczyli?

Wszak wojenny już skończył się czas…

Wszak inni już dawno nadzieję stracili…

Im pozostał ten sam ciemny las…

Wrócili już ludzie do chat swych i wiosek

Bezsilnie swe głowy spuścili…

A Oni zostali wśród dębów i sosen…

I o wolnej Polsce wciąż śnili….

Nikt wkoło szans żadnych im przecież nie dawał.

Zamknęli im drzwi, okiennice…

I pytań o Nich nawet nikt nie zadawał…

Kłamstwami szczekały ulice…

Czytaj więcej...
 
Kategoria: Targówek
Opublikowano: 19 luty 2013 Odsłony: 3536
Drukuj

 

logo od_PR

Budowanie sprawiedliwego porządku społecznego i państwowego jest podstawowym zadaniem, które każde pokolenie musi na nowo podejmować.

Sprawiedliwa społeczność powinna być realizowana przez politykę państwa.

Niech będą inspiracją do działania, dla wszystkich wierzących katolików, słowa

Jana Pawła II zawarte w Adhortacji apostolskiej Christifideles laici

z 30 grudnia 1988  r. 

„Bezpośrednie zadanie działania na rzecz sprawiedliwego porządku społecznego jest natomiast właściwe wiernym świeckim. Jako obywatele państwa są powołani do osobistego uczestnictwa w życiu publicznym.

Nie mogą zatem rezygnować z udziału w różnego rodzaju działalności gospodarczej, społecznej i prawodawczej, która w sposób organiczny służy wzrastaniu wspólnego dobra”.

Taką możliwość działania dla wszystkich wierzących stwarza członkostwo w Prawicy Rzeczypospolitej zrzeszającej ludzi, dla których sprawiedliwe społeczeństwo, rodzina, niepodległe i niezależne państwo, ochrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci są wartościami o realizację, których chcą zabiegać poprzez zmiany w prawodawstwie polskim uchwalanym w sejmie i lokalnym w samorządach.

 

                                               Pełnomocnik Prawicy Rzeczypospolitej

                                                        w Dzielnicy Targówek  

                                                                   Jan Mamaj     

                                                          

 
Kategoria: Warszawa
Opublikowano: 20 luty 2013 Odsłony: 4660
Drukuj

 

http://www.youtube.com/watch?v=eFDFhSVdymw

 

 0L-male

PROGRAM SPOŁECZNYCH OBCHODÓW

NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

w 2013 ROKU

 

      Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” skupia ponad 80 organizacji i środowisk patriotycznych, pragnących w dniu 1 marca wspólnie uczcić Bohaterów Antykomunistycznego Podziemia.

      Pragniemy przypominać, iż w myśl obowiązującej od dwóch lat ustawy dzień 1 marca jest świętem państwowym, ustanowionym w hołdzie tym, którzy po latach okupacji niemieckiej, po wkroczeniu na ziemie polskie sowieckich i rodzimych komunistów, mieli odwagę wytrwać w  walce o niepodległą Polskę. Po wojnie z bronią w ręku zginęło ponad 20 tys. „Żołnierzy Wyklętych”. W latach 1944-1955 komunistyczne sądy orzekły ponad 8 tys. wyroków śmierci, z których ok. 4,5 tys. zostało wykonanych. Ponad 200 tys. polskich patriotów trafiło do więzień i obozów pracy, najmłodsi do obozu w Jaworznie (chłopcy) i w Bojanowie (dziewczęta).

     Po latach walki, czasach wyrafinowanych tortur i zbrodni sądowych, po kolejnych dekadach fałszowania, spotwarzania i zapominania, społeczne obchody narodowego święta dają nam szansę przerwania swoistej obławy nadal zastawianej w Polsce na prawdę, sprawiedliwość i na wartości patriotyczne, które chcemy dzielić z Żołnierzami Wyklętymi. To przede wszystkim od nas samych będzie zależało, czy zdołamy ją przerwać.

     Zapraszamy wszystkich mieszkańców stolicy i wszystkich Polaków w piątek 1 marca do aktywnego udziału we wspólnym, uroczystym upamiętnieniu Bohaterów Antykomunistycznego Podziemia.

     W dniu 1 Marca oddajmy Im hołd, wywieśmy narodowe flagi, połóżmy kwiaty i zapalmy znicze, przywołajmy we wspomnieniu i w modlitwie.

     Tego dnia podzieleni na grupy, pokłonimy się Żołnierzom Wyklętym w 20 najważniejszych miejscach związanych w Warszawie z Ich walką i tragiczną historią. O godzinie 19:00 wszystkie grupy koncentrują się na Placu Józefa Piłsudskiego, gdzie przed Grobem Nieznanego Żołnierza zostanie odczytany Apel Poległych i złożone wieńce. O 21:00 w szyku marszowym, w asyście mundurowej, docieramy do archikatedry św. Jana na uroczystą Mszę Świętą  w intencji „Żołnierzy Wyklętych”.

      Tegorocznym obchodom towarzyszą akcje edukacyjne, koncerty, przeglądy filmowe i konferencje  organizowane zarówno w dniu 1 Marca, a także w innych dniach, przez współtworzące Komitet środowiska, organizacje oraz instytucje. Także w tym roku, po raz pierwszy, agendę programową  wzbogaciły uroczystości i wydarzenia przygotowywane w kilkunastu ośrodkach poza stolicą  (Błonie, Ciechanów, Grodzisk Mazowiecki, Kobyłka, Łomianki, Milanówek, Ostrówek, Otwock, Puławy, Wołomin i Zgierz).

 

 

Zachęcamy do współpracy i kontaktu: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

 

https://www.facebook.com/MyslPraskaKwartalnikBiuletynInformacyjny?ref=hl

 

 

Czytaj więcej...
 
Kategoria: Praga Pn.
Opublikowano: 18 luty 2013 Odsłony: 6281
Drukuj

 

Biografie Żołnierzy Wyklętych- Marian Bernaciak pseudonim – „Orlik” –

 

https://www.facebook.com/MyslPraskaKwartalnikBiuletynInformacyjny?ref=hl

 

images

 

Marian Bernaciak urodził się 6 marca 1917 r. we wsi Zalesie, gminie Ryki powiatu garwolińskiego. Był trzecim dzieckiem Michała i Marianny z d. Bliźniak. Ukończył szkołę powszechną w Rykach (1925–1932), a następnie w latach 1932–1937 gimnazjum w Puławach, zdając egzamin dojrzałości. Wówczas rozpoczął kurs w Mazowieckiej Szkole Podchorążych Rezerwy Artylerii w Zambrowie (1937–1938), po której odbył trzymiesięczną służbę wojskową w 2 pac w Chełmie.           Bernaciak podjął wówczas pracę w Urzędzie Pocztowym w Sobolewie, skąd 1 września 1939 r. został zmobilizowany 2 pac w Chełmie. Przydzielony do Ośrodka Zapasowego Artylerii Ciężkiej nr 2 pozostał z nim w koszarach, nie biorąc udziału w walkach obronnych. Następnie wraz z oddziałami wojska skierowany został do Włodzimierza Wołyńskiego, gdzie został przydzielony do utworzonej Grupy „Włodzimierz”. Po ataku ZSRR na Polskę 17 września dowództwo Grupy podjęło decyzję o kapitulacji. Zgodnie z warunkami umowy kapitulacyjnej, oficerowie znajdujący się w koszarach we Włodzimierzu, uzyskali zgodę na odejście. Grupa licząca około 500 żołnierzy, pośród których był Marian Bernaciak, zaraz po opuszczeniu koszar została aresztowana. Początkowo prowadzeni pieszo, a następnie załadowani do wagonów kolejowych byli wiezieni na wschód. Jednak Bernaciakowi, wraz z innymi kilkoma towarzyszami udało się zbić z transportu za stacja w Szepetówce. Wówczas pieszo powrócił do rodzinnego Zalesia, gdzie dotarł pod koniec października 1939 r. Tam bardzo szybko, bo już od początku 1940 r., rozpoczął pacę konspiracyjną w struktur konspiracyjnych ZWZ na terenie Ryk. W tym celu na ulicy Szkolnej założył księgarnię będącą punktem kontaktowym, jak również w Dęblinie przy ulicy Warszawskiej drukarnię, pod przykrywką której drukowano materiały na potrzeby konspiracyjne.

Załączniki:
Pobierz plik (MYŚL PRASKA nr10 - druk.pdf)MYŚL PRASKA nr10 - druk.pdf[ ]533 Kb
Czytaj więcej...
 

Page 17 of 40

<< Start < poprz. 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 nast. > End >>
| + - | RTL - LTR