Kategoria: Praga Pn.
Opublikowano: 18 marzec 2013 Odsłony: 4038
Drukuj

 

Od dłuższego czasu dochodzą do nas informacje na temat pożarów na

terenie Pragi Północ i sygnałach o możliwych podpaleniach oraz

wzroście innych zagrożeń. Mając na uwadze kolejny już pożar kamienicy

na Pradze Północ, ostatni pożar kamienicy przy ul. Brzeskiej 5,

zwracamy się pisemnie do Komendanta PSP w Warszawie i Komendanta Warszawskiej Policji o podanie kilku informacji, oraz odpowiedzi na zadane w pismach pytania.

Zaniepokojeni mieszkańcy zwracają uwagę o dziwnej zbieżności w lokalizacji

pożarów i wyrażają obawę na temat wyposażenia straży oraz liczby jednostek na terenie dzielnicy.

Magazyny Wrblewskiego1

 

Zapraszam również na:

https://www.facebook.com/MyslPraskaKwartalnikBiuletynInformacyjny?ref=hl

Załączniki:
Pobierz plik (Do policji.pdf)Do policji.pdf[ ]162 Kb
Pobierz plik (Do straży.pdf)Do straży.pdf[ ]161 Kb
Czytaj więcej...
 
Kategoria: Praga Pn.
Opublikowano: 01 marzec 2013 Odsłony: 4683
Drukuj

 

 

 

Godzina 12.00 . Sowiecki Trybunał Wojenny, prokuratora i NKWD

ul. 11 Listopada 68 / ul. Szwedzka (rogatka)

- poświęcenie tablicy pamiątkowej

„W Hołdzie Bezimiennym Żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego Zamordowanym przez NKWD W LATACH 1944-45 Społeczny Komitet Obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych 1.03.2013”

11 11_listopada_68 

 


 

Godzina 17.00. Przy tablicy pamiątkowej na budynku dawnego Urzędu Bezpieczeństwa. Budynek znajduje się przy ul. Cyryla i Metodego 4. Obchody połączone z protestem przeciwko powrotowi pomnika „Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni” na Plac Wileński.

Organizatorzy: Solidarność Walcząca - Oddział Warszawa, Stow. Dobro Wspólne Łomianki, Solidarni 2010, "Myśl Praska" sympatyków Prawicy Rzeczypospolitej, PiS Praga Północ

Relacja z uruczystosci:

http://www.youtube.com/watch?v=rr_l7GRokWA&;

 

 

2.1 Cyryla_i_Metodego_4

Czytaj więcej...
 
Kategoria: Praga Pn.
Opublikowano: 15 styczeń 2013 Odsłony: 5877
Drukuj

 

Myśl Praska na Facebooku:

http://www.facebook.com/MyslPraskaKwartalnikBiuletynInformacyjny?ref=hl

 

8 sierpnia 1863 roku. Bitwa pod Żyrzynem

Historia jednej z największych i najbardziej spektakularnych bitew Powstania Styczniowego zaczyna się trochę wcześniej. Patrol powstańczy z oddziału stacjonującego w pobliżu Kazimierza indeksDolnego wziąć do niewoli paru Kozaków. Znaleziono przy nich zaszyfrowaną depeszę. Dla zwykłego powstańca takie pismo nic nie znaczyło. Traf chciał, że tym oddziałem powstańczym dowodził Michał Jan Heydenreich (Heidenreich) pseud. Kruk, absolwent Akademii Sztabu Generalnego w Sankt Petersburgu. Rozszyfrowanie depeszy nie stanowiło dla tego oficera dużej trudności. Z treści wynikało, że przez stację kolejową w Żyrzynie będzie przejeżdżał konwój z pieniędzmi, w kwocie ponad 200 tys. rubli. Nie można było przepuścić takiej okazji.

Czytaj więcej...
 
Kategoria: Praga Pn.
Opublikowano: 18 luty 2013 Odsłony: 6230
Drukuj

 

Biografie Żołnierzy Wyklętych- Marian Bernaciak pseudonim – „Orlik” –

 

https://www.facebook.com/MyslPraskaKwartalnikBiuletynInformacyjny?ref=hl

 

images

 

Marian Bernaciak urodził się 6 marca 1917 r. we wsi Zalesie, gminie Ryki powiatu garwolińskiego. Był trzecim dzieckiem Michała i Marianny z d. Bliźniak. Ukończył szkołę powszechną w Rykach (1925–1932), a następnie w latach 1932–1937 gimnazjum w Puławach, zdając egzamin dojrzałości. Wówczas rozpoczął kurs w Mazowieckiej Szkole Podchorążych Rezerwy Artylerii w Zambrowie (1937–1938), po której odbył trzymiesięczną służbę wojskową w 2 pac w Chełmie.           Bernaciak podjął wówczas pracę w Urzędzie Pocztowym w Sobolewie, skąd 1 września 1939 r. został zmobilizowany 2 pac w Chełmie. Przydzielony do Ośrodka Zapasowego Artylerii Ciężkiej nr 2 pozostał z nim w koszarach, nie biorąc udziału w walkach obronnych. Następnie wraz z oddziałami wojska skierowany został do Włodzimierza Wołyńskiego, gdzie został przydzielony do utworzonej Grupy „Włodzimierz”. Po ataku ZSRR na Polskę 17 września dowództwo Grupy podjęło decyzję o kapitulacji. Zgodnie z warunkami umowy kapitulacyjnej, oficerowie znajdujący się w koszarach we Włodzimierzu, uzyskali zgodę na odejście. Grupa licząca około 500 żołnierzy, pośród których był Marian Bernaciak, zaraz po opuszczeniu koszar została aresztowana. Początkowo prowadzeni pieszo, a następnie załadowani do wagonów kolejowych byli wiezieni na wschód. Jednak Bernaciakowi, wraz z innymi kilkoma towarzyszami udało się zbić z transportu za stacja w Szepetówce. Wówczas pieszo powrócił do rodzinnego Zalesia, gdzie dotarł pod koniec października 1939 r. Tam bardzo szybko, bo już od początku 1940 r., rozpoczął pacę konspiracyjną w struktur konspiracyjnych ZWZ na terenie Ryk. W tym celu na ulicy Szkolnej założył księgarnię będącą punktem kontaktowym, jak również w Dęblinie przy ulicy Warszawskiej drukarnię, pod przykrywką której drukowano materiały na potrzeby konspiracyjne.

Załączniki:
Pobierz plik (MYŚL PRASKA nr10 - druk.pdf)MYŚL PRASKA nr10 - druk.pdf[ ]533 Kb
Czytaj więcej...
 
Kategoria: Praga Pn.
Opublikowano: 28 listopad 2012 Odsłony: 5471
Drukuj

 

 

magdalenka

 

Zniewolony naród. Niepodległość, której nie odzyskaliśmy. 

 

 

 

 

5grudnia 1991 roku zostaje desygnowany na premiera Jan Olszewski. Zabłysła mała iskierka nadziei na wolną Polskę. Następuje próba rozliczenia komuny za jej zbrodnie. Powstaje realna szansa ujawnienia wszystkich agentów. W nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku komuna pokazuje swoje oblicze i ujawniają się jej siły, obalając rząd Jana Olszewskiego. Zostaje zaprzepaszczona ostatnia szansa na prawdziwe rozliczenie reżimu. Kolejne lata to dalsze systematyczne niszczenie dokumentów. Doszliśmy do takiego stanu, że tylko przypadkiem możemy trafić na pozostawione przez działających w pośpiechu ludzi służb specjalnej informacje na temat ich działalności. Jak by nie było, przez tyle lat okupacji sowieckiej archiwa zostały mocno zapełnione, tak że nawet te kilkanaście lat, które miały władze na zniszczenie materiałów świadczących o wrogiej działalności, mogło okazać się niewystarczające.  

Załączniki:
Pobierz plik (MYŚL PRASKA nr 8.pdf)Myśl Praska Nr 8[ ]446 Kb
Czytaj więcej...
 

Page 32 of 40

<< Start < poprz. 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 nast. > End >>
| + - | RTL - LTR