Kategoria: Histroia
Opublikowano: 01 sierpień 2013 Odsłony: 5172
Drukuj

 

 powzki 1

22 czerwca 1944 r. rozpoczęła się na wschodzie sowiecka ofensywa pod kryptonimem „Bagration”. Siły sowieckie przełamały niemiecką obronę i rozpoczęły szybki marsz w kierunku granic Polski. Klęska Niemców stała się faktem. W kierunku ziem polskich cofały się rozbite oddziały niemieckie. Przez Warszawę przejeżdżały pociągi z rannymi, czuć było atmosferę napięcia, co zrobi okupant w chwili zbliżenia się Rosjan do Warszawy?

Czytaj więcej...
 
Kategoria: Histroia
Opublikowano: 14 lipiec 2013 Odsłony: 6189
Drukuj

 421px-Bandera id_card_1946

 

Niemiecka Kenkarta Stepana Bandery z fotografią i odciskami palców, wystawiona na nazwisko Stefan Popiel

 

Stepan Bandera od 1940 r. przywódca jednej z dwóch istniejących frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów – OUN-B (później osobnej organizacji). Został zabity przez agenta KGB Bohdana Staszynskiego. Pośmiertnie odznaczony tytułem Bohatera Ukrainy.

Utworzona przez niego frakcja OUN-B ponosi odpowiedzialność za zorganizowane ludobójstwo polskiej ludności cywilnej na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej.

Po 1945 roku, po zakończeniu II wojny światowej i upadku III Rzeszy Niemieckiej, Bandera został konfidentem służ specjalnych Wlk.Brytanii i RFN, przebywał koło Insbrucku w miejscowości Seeder w wygodnym mieszkaniu pod czujną opieką swojej ochrony i wywiadu brytyjskiego, co uchroniło go od stryczka. Chcąc uniknąć deportacji i kary śmierci za dokonane ludobójstwo Bandera wyrzekł się swojego ukraińskiego pochodzenia i twierdził że jest Polakiem na wygnaniu, zmienił nawet dowód tożsamości ze Stepan Bandera na Stefan Popiel. Zamieszany był też w wiele afer między innymi w "aferę dolarową" czy przerzut kosztowności zrabowanych pomordowanym Polakom i Żydom na terenie II RP, za "żelazną kurtynę"

bandera 3

Wiktor Juszczenko składa kwiaty pod pomnikiem Stepana Bandery w Uhrynowie Starym.

Przywódca Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) Stepan Bandera otrzymał pośmiertnie tytuł Bohatera Ukrainy. Nadał mu go specjalnym dekretem ustępujący prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, który ogłosił swą decyzję podczas uroczystości z okazji obchodzonego w piątek na Ukrainie Dnia Jedności.

http://wolyn1943.eu.interii.pl/dokumenty.html

Czytaj więcej...
 
Kategoria: Historia Warszawy
Opublikowano: 21 lipiec 2014 Odsłony: 3825
Drukuj

 

Praga Walczyła

Okres Powstania Warszawskiego na Pradze był i jest zapomniany nie tylko przez władze, historyków i media. Kiedy zwróciłem się do Muzeum Powstania Warszawskiego o materiały z tego okresu okazało się, że w zbiorach tej instytucji nie ma żadnych pamiątek związanych z podjęciem akcji powstania na terenie Pragi. Tak jakby wtedy i w tym miejscu nic się nie wydarzyło. Zapomniano o heroizmie i determinacji żołnierzy. Czy postawy ludności cywilnej, która z ogromnym zapałem pomagała walczącym. Kiedy miano podjąć akcję zbrojną słabo uzbrojone oddziały powstańcze napotkały na swej drodze dobrze wyszkolone i uzbrojone jednostki frontowe. Ruszyli do boju pod gradem kul, za wszelka cenę chcąc wypełnić niewykonalny rozkaz przejęcia przepraw mostowych przez Wisłę. Tylko dzięki własnej determinacji zdołali odnieść sukcesy. Przejęcie kluczowych obiektów wiązało się z ogromnymi stratami. Jeszcze większą trudność sprawiło utrzymanie tych obiektów.powstancy

           Kiedy nadszedł rozkaz zaprzestania akcji zbrojnej, to nie był koniec. Część walczących po przedostaniu się na druga stronę Wisły nadal walczyła w szeregach powstańczych. Nawet ci, którzy zostali, nie mieli łatwego zadania. W zorganizowanym szpitalu opiekowali się rannymi, organizowali łączność. Przez Powiśle przechodził szlak przerzutu broni. W dalszym ciągu w małych warsztatach produkowano uzbrojenie. Nie było lekko. W obszarze przyfrontowym brakowało wszystkiego. Kiedy do dzielnicy wkroczyli Sowieci sytuacja stała się jeszcze bardziej dramatyczna. Mimo tego Prażanie nie ugięli się. Robili to co do nich należało i robią to nadal.                    

 

Załączniki:
Pobierz plik (MYŚL PRASKA sierpień 2014.pdf)MYŚL PRASKA sierpień 2014.pdf[ ]1028 Kb
 
Kategoria: Histroia
Opublikowano: 28 czerwiec 2013 Odsłony: 4547
Drukuj

 

KRESOWY RUCH PATRIOTYCZNY

(Porozumienie Organizacji Kresowych i Kombatanckich)

Al. Ujazdowskie 6a 00-461 Warszawa

 

Warszawa 27 czerwca 2013 r.

 

PRZESŁANIE DO MŁODEGO POKOLENIA POLAKÓW

 

     Problem banderowskiego ludobójstwa ma wymiar i zakres międzynarodowy. Obejmowało ono wszystkie grupy etniczne na terenie Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej.

          Mordercy z formacji zbrojnych OUN-UPA byli polskimi obywatelami (w tym czasie nie było państwa ukraińskiego). W latach 1939-1947 mordowali oni w bestialski sposób: Polaków, Żydów, Rosjan, Czechów, Ormian, Romów i inne mniejszości.

1. pogrom_ukrainski_2.-606x340

 

Czytaj więcej...
 
Kategoria: Historia Prawicy
Opublikowano: 05 listopad 2011 Odsłony: 3547
Drukuj

Karawaka, karawika – relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego. Rodzaj krzyża pochodzący z hiszpańskiego miasta Caravaca. W 1241 roku król Hiszpanii, Ferdynand III Święty podczas wojny z Maurami zdobył relikwiarz, którego kształt pochodził z Bizancjum. Do Caravaca przywiózł go prawdopodobnie zakon templariuszy, który otrzymał go od króla Hiszpanii. Na ziemie polskie karawaka dotarł z Bizancjum i Węgier. W Bizancjum relikwiarze nazwano staurotekami. Krzyż stał się talizmanem i amuletem chroniącym przed zarazą, nagłymi zgonami, klątwami, burzami. Leczy bezsenność. Krzyż o dwóch poprzecznicach, jako cudowny stał się głośny w 1545 r. we Włoszech podczas epidemii cholery w Trydencie. Stał się symbolem państwowym Węgier, za czasów króla Beli III (lata 1172 – 1193). Następnie symbol podwójnego krzyża stał się osobistym symbolem herbowym Władysława Jagiełły.

 

Page 2 of 3

<< Start < poprz. 1 2 3 nast. > End >>
| + - | RTL - LTR