Sławomir Wojdat Kategoria: Publicystyka
Opublikowano: 22 październik 2015 Odsłony: 3783
Drukuj

 

Apel do_Polakw_str_1
Dnia 2 i 3 października obchodzono uroczyście w Warszawie "Dni Kresowian" z udziałem przedstawicieli licznych stowarzyszeń i organizacji kresowych działających w Kraju i na Litwie oraz miłośników Kresów Wschodnich. Odbyły się spotkania między innymi w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela, Sejmie, przy grobie Nieznanego Żołnierza, były występy Zespołu Pieśni i Tańca "Wileńszczyzna", było radośnie, ale była również troska i niepokój o przyszłe losy Polski i chrześcijaństwa w kraju, Europie i na świecie.
Brałem udział w niektórych z tych spotkań.
W załączeniu przesyłam "Apel do Polaków", podpisany przez wielu uczestników tych spotkań z prośbą o podanie do wiadomości publicznej jego treści przed 25 października b.r., jeżeli jest to możliwe.
 
Pozdrawiam,
Jan Chobian  
Czytaj więcej...
 
Kategoria: Publicystyka
Opublikowano: 16 grudzień 2013 Odsłony: 6642
Drukuj

 

 

Propozycja na przyszłoroczna maturę. Zamiast dawać młodzieży do opracowania utwory katów i zdrajców czy sługusów komuny, dajmy im Takiego autora.

 

Kazimierz Józef Węgrzyn

 

Urodził się 1 stycznia 1947 w Miejscu Piastowym, polski poeta. Po śmierci ojca wyruszył w Bieszczady, gdzie zarabiał na chleb pasąc bydło. Ciężko jednak zachorował i skierowano go na leczenie do sanatorium dla dzieci i młodzieży w Istebnej. Tam ukończył liceum ogólnokształcące, a następnie założył rodzinę i podjął pracę zawodową. Najpierw jako wychowawca w internacie, a po ukończeniu studiów polonistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim jako nauczyciel w sanatoryjnej szkole. Od wielu lat jest już emerytem. Zadebiutował w 1977 roku na łamach “Gościa Niedzielnego”, a w dwa lata później wyszedł jego debiutancki tomik, “Próba samookreślenia”. Za wydany w podziemnej oficynie “Śląsk” tom “Czarne kwiaty” (1984) otrzymał nagrodę specjalną Śląsko-Dąbrowskiego Komitetu Kultury Niezależnej.

wegrzyn6

 

WIERZBOWE SUMIENIE

 

najpierw pokochać trzeba to najbliżej

ojca i matkę próg i szelest mowy

którą mówiłeś ufnie pierwszy pacierz

kiedy najbliżsi pochylali głowy

 

krajobraz wrosły w ciebie tak głęboko

że każdym nerwem czułeś jego znamię

że kiedy płakał ptak krwawiło drzewo

jakby i tobie ktoś zadawał ranę

 

najpierw pokochać trzeba to najbliżej

by zapuściło głęboko korzenie

by kiedy przyjdzie choroba zwątpienia

zawsze bolało wierzbowe sumienie

 

by patyk słowa jak wierzbowa witka

wetknięty czule polskie serce zmienił

i w nas wyrastał na przekór niewierze

tym polskim znakiem — bieli i czerwieni...

 

Czytaj więcej...
 
Kategoria: Publicystyka
Opublikowano: 08 lipiec 2013 Odsłony: 5019
Drukuj

 

 junosza-stepowski-kino 1930

5 lipca 1943 roku w Warszawie, w swoim mieszkaniu na ul. Poznańskiej 38 został śmiertelnie postrzelony aktor Junosza Stępowski. Kim byli zamachowcy i czy Stępowski był celem tej akcji? Wyjaśnienie pojawiło się znacznie później i początkowo było znane tylko wąskiej grupie konspiratorów z Narodowych Sił Zbrojnych. Jak się okazało celem akcji było wykonanie wyroku na jego żonie Jadwidze Galewskiej.[1] W wyniku dochodzenia okazało się, że była konfidentką gestapo. Zaś akcję przeprowadził Oddział Akcji Specjalnych Inspektoratu Ziem Zachodnich, którego dowódcą był Mieczysław Dukalski ps. „Zapora”, „Mieczysław Pomorski”, „Jacek”, „Plamka”.[2] Przed wybuchem II wojny światowej został członkiem Obozu Narodowo – Radykalnego. Pełnił funkcję oficera wychowawczego w Szkole Morskiej, w Gdyni, gdzie poznał grono osób, które w czasie okupacji wciągnął do współpracy w Związku Jaszczurczym.[3] Po wkroczeniu Niemców do Gdyni został aresztowany. Następnie zwolniony, uciekł do Warszawy, gdzie rozpoczął swoją działalność konspiracyjną. Począwszy od listopada 1939 roku organizował siatkę wywiadowczą Związku Jaszczurczego. W październiku 1941 r. działacze Związku Jaszczurczego podjęli decyzję o utworzeniu Komendy Ziem Zachodnich (Inspektorat Ziem Zachodnich), która zajęła się organizowaniem podziemia na terenie Ziem Zachodnich (Pomorze, Śląsk, Wielkopolska, Łódź). Przy Inspektoracie Ziem Zachodnich zorganizowano Oddział Akcji Specjalnej, którego dowódcą został Mieczysław Dukalski. Prawdopodobnie oddział powstał na przełomie 1941/1942 r. Początkowo w skład oddziału weszli konspiratorzy z Pomorza, Wielkopolski, Śląska i Łodzi.[4] Liczebność oddziału wynosiła ok. kilkudziesięciu ludzi. Oddział zajmował się wykonywaniem wyroków, zdobywaniem pieniędzy, akcjami odwetowymi, zdobywaniem broni, akcjami aprowizacyjnymi itp. Posiadał w Warszawie kilka punktów kontaktowych np. biuro handlowe „ J. Jarocki i S-ka”, której siedziba znajdowała się na ulicy Zielnej.[5] Do ważniejszych akcji Oddziału Akcji Specjalnej można zaliczyć m. in.:

Czytaj więcej...
 
Chcemy szkoły, w której nauczyciel ma prawo uczyć i wychowywać. Nie – dla ideologii gender w polskich szkołach! Nie – dla dezorganizacji Kategoria: Publicystyka
Opublikowano: 04 październik 2013 Odsłony: 5383
Drukuj

 

 

przedszkoleaniolastroza12029 

W załączniku projekt  "Równościowe przedszkole" promujące kulturę Gender.

W dalszej części lista przedszkoli i punktów przedszkolnych z woj. Mazowieckiego, Łódzkiego, Dolnośląskiego, Śląskiego i Warmińsko mazurskiego prowadzonego przez Fundację edukacji przedszkolnej szerzącej kulturę Gender.

 

 

 Chcemy szkoły, w której nauczyciel ma prawo uczyć i wychowywać. Nie – dla ideologii gender w polskich szkołach! Nie – dla dezorganizacji


Sześć lat rządów Platformy Obywatelskiej to czas rosnącej nieodpowiedzialności władzy wobec problemów wychowania młodych Polaków. Od dewastacji nauczania historii władza przeszła do podważania zasad wychowawczych jako takich. Miarą tego jest przyjęcie bez protestu zaleceń WHO, zakładających totalną seksualizację wychowania dzieci. Szczególną odpowiedzialność za tę politykę ponoszą minister edukacji narodowej, pani Krystyna Szumilas, minister równouprawnienia, pani Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, i sam premier Donald Tusk.
Przypominamy, że zalecenia WHO zakładają, iż dzieci od przedszkola należy zachęcać do masturbacji, w wieku lat dwunastu powinny już nawiązywać kontakty w celu „uprawiania bezpiecznego i przyjemnego seksu”, umiejąc „skutecznie stosować prezerwatywy i środki antykoncepcyjne”, tak, by mając lat piętnaście dziewczęta i chłopcy, mając już dawno inicjację seksualną za sobą, krytycznie oceniały „normy kulturowe w odniesieniu do ludzkiego ciała” oraz „normy religijne w odniesieniu do ciąży”. Krótko mówiąc, żeby odrzucały etykę chrześcijańską, wstyd i odpowiedzialność za poczęcie dziecka.
Ta sama władza – już z własnej inicjatywy – kieruje do nauczycieli podręcznik „Lekcja równości”, przygotowany przez środowiska homoseksualne. Zaleca się w nim zapraszanie na lekcje szkolne aktywistów homoseksualnych i „biseksualnych”, aby budzić zainteresowanie dzieci ich stylem życia i ćwiczyć je w „tolerancji”.
Wzywamy władze do wycofania się z tej antywychowawczej polityki. Szczególnie do odwołania tzw. programu działań na rzecz równego traktowania, którego istotą jest odrzucenie definicji rodziny złożonej z ojca i matki, co stanowi już nie tylko negację cywilizacji chrześcijańskiej, ale po prostu samych podstaw życia społecznego.
Tę politykę, opartą na pogardzie dla etyki życia rodzinnego, poprzedzała od lat bezczynność wobec realnie postępującego kryzysu rodziny i kryzysu demograficznego. Dziś pod pretekstem jego skutków zamyka się wiejskie szkoły, a pracę – czasem z dnia na dzień – traci siedem tysięcy nauczycieli. Władza stawia samorządy w sytuacji bez wyjścia, a potem zrzuca na nie odpowiedzialność. W ten sposób za niszczeniem podstaw edukacji idzie niszczenie jej organizacyjnych struktur.
W tej sytuacji konieczna jest mobilizacja społecznej odpowiedzialności środowisk rodzicielskich i nauczycielskich oraz wszystkich, którym zależy na przekazaniu naszym dzieciom i młodzieży wartości naszej kultury. Prawica Rzeczypospolitej będzie informować społeczeństwo o wszelkich działaniach władz podważających zasady wychowania w polskich szkołach i mobilizować opinię publiczną do działań na rzecz edukacji narodowej wiernej zasadom naszej kultury.


(-) Marek Jurek
Prezes Prawicy Rzeczypospolitej
(-) Lech Łuczyński
Sekretarz Generalny Prawicy

Czytaj więcej...
 
Kategoria: Publicystyka
Opublikowano: 25 czerwiec 2013 Odsłony: 4630
Drukuj

 

Siwek Jan ur. 8.II.1902 zginął tragicznie - 20-21.VI.1940 - Palmiry

jan siwek

Starszy brat Władysława Siwka(pilota opisanego w pierwszej części) Janek inż. architekt w Zarządzie Miasta Warszawy

 

Czytaj więcej...
 

Page 1 of 5

<< Start < poprz. 1 2 3 4 5 nast. > End >>
| + - | RTL - LTR