Kategoria: Praga Pn.
Opublikowano: 18 luty 2013 Odsłony: 6269
Drukuj

 

Biografie Żołnierzy Wyklętych- Marian Bernaciak pseudonim – „Orlik” –

 

https://www.facebook.com/MyslPraskaKwartalnikBiuletynInformacyjny?ref=hl

 

images

 

Marian Bernaciak urodził się 6 marca 1917 r. we wsi Zalesie, gminie Ryki powiatu garwolińskiego. Był trzecim dzieckiem Michała i Marianny z d. Bliźniak. Ukończył szkołę powszechną w Rykach (1925–1932), a następnie w latach 1932–1937 gimnazjum w Puławach, zdając egzamin dojrzałości. Wówczas rozpoczął kurs w Mazowieckiej Szkole Podchorążych Rezerwy Artylerii w Zambrowie (1937–1938), po której odbył trzymiesięczną służbę wojskową w 2 pac w Chełmie.           Bernaciak podjął wówczas pracę w Urzędzie Pocztowym w Sobolewie, skąd 1 września 1939 r. został zmobilizowany 2 pac w Chełmie. Przydzielony do Ośrodka Zapasowego Artylerii Ciężkiej nr 2 pozostał z nim w koszarach, nie biorąc udziału w walkach obronnych. Następnie wraz z oddziałami wojska skierowany został do Włodzimierza Wołyńskiego, gdzie został przydzielony do utworzonej Grupy „Włodzimierz”. Po ataku ZSRR na Polskę 17 września dowództwo Grupy podjęło decyzję o kapitulacji. Zgodnie z warunkami umowy kapitulacyjnej, oficerowie znajdujący się w koszarach we Włodzimierzu, uzyskali zgodę na odejście. Grupa licząca około 500 żołnierzy, pośród których był Marian Bernaciak, zaraz po opuszczeniu koszar została aresztowana. Początkowo prowadzeni pieszo, a następnie załadowani do wagonów kolejowych byli wiezieni na wschód. Jednak Bernaciakowi, wraz z innymi kilkoma towarzyszami udało się zbić z transportu za stacja w Szepetówce. Wówczas pieszo powrócił do rodzinnego Zalesia, gdzie dotarł pod koniec października 1939 r. Tam bardzo szybko, bo już od początku 1940 r., rozpoczął pacę konspiracyjną w struktur konspiracyjnych ZWZ na terenie Ryk. W tym celu na ulicy Szkolnej założył księgarnię będącą punktem kontaktowym, jak również w Dęblinie przy ulicy Warszawskiej drukarnię, pod przykrywką której drukowano materiały na potrzeby konspiracyjne.

Załączniki:
Pobierz plik (MYŚL PRASKA nr10 - druk.pdf)MYŚL PRASKA nr10 - druk.pdf[ ]533 Kb
Czytaj więcej...
 
Kategoria: Praga Pn.
Opublikowano: 15 styczeń 2013 Odsłony: 5929
Drukuj

 

Myśl Praska na Facebooku:

http://www.facebook.com/MyslPraskaKwartalnikBiuletynInformacyjny?ref=hl

 

8 sierpnia 1863 roku. Bitwa pod Żyrzynem

Historia jednej z największych i najbardziej spektakularnych bitew Powstania Styczniowego zaczyna się trochę wcześniej. Patrol powstańczy z oddziału stacjonującego w pobliżu Kazimierza indeksDolnego wziąć do niewoli paru Kozaków. Znaleziono przy nich zaszyfrowaną depeszę. Dla zwykłego powstańca takie pismo nic nie znaczyło. Traf chciał, że tym oddziałem powstańczym dowodził Michał Jan Heydenreich (Heidenreich) pseud. Kruk, absolwent Akademii Sztabu Generalnego w Sankt Petersburgu. Rozszyfrowanie depeszy nie stanowiło dla tego oficera dużej trudności. Z treści wynikało, że przez stację kolejową w Żyrzynie będzie przejeżdżał konwój z pieniędzmi, w kwocie ponad 200 tys. rubli. Nie można było przepuścić takiej okazji.

Czytaj więcej...
 
Kategoria: Praga Pn.
Opublikowano: 23 październik 2012 Odsłony: 5486
Drukuj

1

 

Na placu Hallera przy Dębie „Papieskim”, odbyło się kolejne spotkanie poetyckie poświęcone Błogosławionemu Janowi Pawłowi II.

O wyraz artystyczny zadbała młodzież :  

z Gimnazjum nr 32 ul. Otwocka 3,

ze Szkoły Podst. Nr 30,

 

oraz zaproszeni goście.

Czytaj więcej...
 
Kategoria: Praga Pn.
Opublikowano: 28 listopad 2012 Odsłony: 5529
Drukuj

 

 

magdalenka

 

Zniewolony naród. Niepodległość, której nie odzyskaliśmy. 

 

 

 

 

5grudnia 1991 roku zostaje desygnowany na premiera Jan Olszewski. Zabłysła mała iskierka nadziei na wolną Polskę. Następuje próba rozliczenia komuny za jej zbrodnie. Powstaje realna szansa ujawnienia wszystkich agentów. W nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku komuna pokazuje swoje oblicze i ujawniają się jej siły, obalając rząd Jana Olszewskiego. Zostaje zaprzepaszczona ostatnia szansa na prawdziwe rozliczenie reżimu. Kolejne lata to dalsze systematyczne niszczenie dokumentów. Doszliśmy do takiego stanu, że tylko przypadkiem możemy trafić na pozostawione przez działających w pośpiechu ludzi służb specjalnej informacje na temat ich działalności. Jak by nie było, przez tyle lat okupacji sowieckiej archiwa zostały mocno zapełnione, tak że nawet te kilkanaście lat, które miały władze na zniszczenie materiałów świadczących o wrogiej działalności, mogło okazać się niewystarczające.  

Załączniki:
Pobierz plik (MYŚL PRASKA nr 8.pdf)Myśl Praska Nr 8[ ]446 Kb
Czytaj więcej...
 
Kategoria: Praga Pn.
Opublikowano: 15 październik 2012 Odsłony: 4312
Drukuj

 

Bazylika Kawczyska

Msza Święta z okazji Dnia Nauczyciela, która odbyła się w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa ul. Kawęczyńska 53

14 października  o godzinie 11, 30.
O artystyczny wyraz zadbały dzieci i młodzież z Warszawskiej Pragi

Czytaj więcej...
 

Page 8 of 15

<< Start < poprz. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 nast. > End >>
| + - | RTL - LTR