Łukasz Kwiatkowski Kategoria: Warszawa
Opublikowano: 29 luty 2012 Odsłony: 2547
Drukuj

 

Kilkaset osób uczestniczyło pikietach Solidarność z Narodem Węgierskim i premierem Viktorem Orbánem w Warszawie, Łodzi, Poznaniu oraz Gdańsku.

Podczas warszawskiej pikiety przemawiali m.in. dr. Krzysztof Kawęcki oraz wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej Marian Piłka, wiceprezes Młodzieży Wszechpolskiej Witold Tumanowicz, prezes Stowarzyszenia Koliber Seweryn Szwarocki oraz wiceprezes UPR Piotr Soporowski.

Po przemówieniach delegacja wręczyła ambasadorowi Republiki Węgierskiej List do przyjaciół Węgrów podpisany przez 10 sygnatariuszy (list w załączniku). Uczestnicy warszawskiej pikiety również składali podpisy pod Listem (zebrano 261 podpisów pod warszawską ambasadą). Kolejne podpisy będą zbierane drogą internetową na stronie www.polskawegry.pl.

Organizacje uczestniczące w pikiecie wyraziły pełną Solidarność w Narodem Węgierskim w ich działaniach które podejmują i zadeklarowały kolejne akty solidarności (15marca i 23marca).

W Poznaniu organizowali pikietę i uczestniczyli m.in Bartosz Józwiak prezes UPR i Piotr Szelągowski reprezentujący środowiska kresowe a w Łodzi Krzysztof Litwinowicz, Małgorzata Bartyzeli i pan prof. Dominik Sankowski.


Organizator pikiet - Lech Łuczyński 693090030
Sekretarz Generalny Prawicy Rzeczypospolitej
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
www.prawicarzeczypospolitej.orgList do Przyjaciół-Węgrów

Drodzy węgierscy Przyjaciele!

W tych wielkich i trudnych dla Waszego narodu i państwa dniach przesyłamy Wam wyrazy naszej solidarności i przyjaźni. Solidarność Polski i Węgier ma długą i niezawodną tradycję. Polska była z Wami w czasie powstania narodowego 1848 roku. Byliśmy po Waszej stronie, odmawiając ratyfikacji traktatu z Trianon. A Wy wspieraliście naszą walkę z najazdem sowieckim w 1920 roku, a potem przyjmowaliście polskich wygnańców po najeździe niemiecko-sowieckim w roku 1939. Po katastrofie wojennej, mimo braku niepodległości, wspieraliśmy Waszą walkę o niepodległość w czasie wielkiego powstania 1956.To wspólne dziedzictwo jest naszą siłą i zobowiązaniem.

Wierni tej tradycji przekazujemy wyrazy uznania dla działań, jakie podjęliście dla odrodzenia Waszej Ojczyzny. Wasza nowa Konstytucja ma jednak znaczenie nie tylko dla Węgier, wskazuje zasady ważne dla nas wszystkich: zasady cywilizacji chrześcijańskiej, suwerenności i tradycji narodowej, prawa do życia i praw rodziny, potępienia zła komunizmu. Dzieło, które podjęliście, służy dobru wspólnemu całej Europy, a szczególnie skrzywdzonym przez komunizm narodom naszego regionu – Europy środkowej. Byliśmy i będziemy razem.

Niech Bóg błogosławi Waszej pracy! Boże błogosław Węgrów!


Grzegorz Górny – założyciel magazynu „Fronda”
Marek Jurek – prezes Prawicy Rzeczypospolitej, marszałek Sejmu RP w latach 2005-2007
Jan Maria Jackowski – senator RP
Piotr Kaznowski – redaktor naczelny „Christianitas”
Jacek Kowalski – historyk sztuki, wykładowca Uniwersytetu Adama Mickiewicza
Paweł Milcarek – filozof, dyrektor II Programu Polskiego Radia w latach 2008-2009
Jan Pospieszalski – dziennikarz telewizyjny
Piotr Semka – publicysta
Tomasz Terlikowski – filozof, redaktor naczelny portalu Fronda.pl
Zbigniew Ziobro – poseł do Parlamentu Europejskiego, założyciel Solidarnej Polski

| + - | RTL - LTR