Kategoria: Praga Pn.
Opublikowano: 30 marzec 2014 Odsłony: 4158
Drukuj

 

 

30 marca 2014 Warszawa

Katedra Świętych Floriana Męczennika i Michała Archanioła ul. Floriańska 3

12.30 Msza Święta w intencji pomordowanych.

13.30 Apel Poległych Absolwentów VIII Liceum Ogólnokształcącego   im. Władysława IV w Warszawie zamordowanych w Katyniu.

30.03 1

 

Uroczystość ku Czci i Pamięci ludobójczo zamordowanych przez sowieckie NKWD w Katyniu w 1940 roku oficerów polskich:

Dyrektora i absolwentów Gimnazjum i Liceum im. Króla Władysława IV., których pamięć i nazwiska zostały wpisane pod tym Krzyżem.

Szanowni parafianie i mieszkańcy Pragi

Dziękuję Wam za uczestnictwo i modlitwę w tym spotkaniu, na którym dokonamy wspólnie aktu godnego upamiętnienia ich ofiary życia za wolną Polskę. Dokonujemy tego aktu chyląc jednocześnie głowy przed sąsiednim Krzyżem, który czci pamięć Ojca Świętego – Jana Pawła II- autora niezapomnianych słów „każdy Polak ma swoje Westerplatte” – czas próby najwyższego bohaterstwa. Tych 29-ciu oficerów, internowanych przez Sowietów od 1939 roku w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku, jeńców wojennych, zamordowanych w Katyniu spotkało tam właśnie swoje Westerplatte

.30.03 230.03 3

Kim oni byli wśród ponad 20 tysięcy podobnie jak oni bezprawnie zgładzonych? Byli absolwentami pobliskiego Gimnazjum i Liceum im. Króla Władysława IV, pierwszej na Pradze szkoły średniej liczącej już prawie lat 130. Szkoły zasłużonej dla edukacji młodzieży Pragi i od pierwszych lat istnienia słynącej z walki o polski język wykładowy i będącej konspiracyjną kuźnią kadr członków nielegalnych w zaborze rosyjskim organizacji „Sokoła” i Harcerstwa, którzy od 1914 roku walczyli w Legionach, a w 1918 roku znaleźli się w szeregach Polskiej Organizacji Wojskowej marszałka Józefa Piłsudskiego i w ogólnonarodowym zrywie w 1918 roku odzyskali po 123 latach Niepodległość. Z tej szkoły w 1920 roku wyprowadził do zwycięskiego boju pod Ossowem ochotniczą młodzież kapelan ks. Ignacy Jan Skorupka broniąc niepodległości.

Do 1939 roku Liceum to wykształciło dla kraju setki wartościowych we wszystkich dziedzinach patriotycznych Polaków. Gdy nadeszła jednak kolejna chwila najwyższej próby nierównej walki z niemiecką i sowiecką agresją stanęli w szeregu. Tych, których wymienia tablica na symbolicznym Krzyżu zostali poddani jako jeńcy wojenni i oficerowie przez władze sowieckie i NKWD bezprzykładnej próbie – wyboru życia za cenę zdrady i złamania przysięgi. Wybrali Honor. Ten Krzyż, tablica i symboliczny dąb pamięci zostały posadowione na terenie Parafii Katedry Św. Floriana w kwietniu 2012 roku z błogosławieństwem Ks. Abp. Józefa Hosera i poświęcone po Mszy Świętej przy uroczystej asyście z Wojskowego Garnizonu Warszawskiego. W obecnej chwili należy sobie zadać pytanie – czy to już wszyscy? Niestety nie. Zakłamana przez dziesięciolecia przez komunistów PRL historia, niedostępne rosyjskie archiwa, uniemożliwiają prawdziwy bilans ofiar. Byli jeszcze w 1939 roku walczący na froncie wschodnim harcerze zmobilizowani w Batalionie Warszawskiej Chorągwi ZHP, w skład którego wchodziła kompania Praska. Batalion ten walczył na Lubelszczyźnie w rejonie Włodawy zarówno z Niemcami jak też z sowieckimi czołgami, a następnie w składzie Grupy Operacyjnej „Polesie” do 5 października pod dowództwem gen. Franciszka Kleberga.

W latach okupacji niemieckiej i sowieckiej w latach 1939-1944 rozproszeni przez losy wojny absolwenci i licealiści uczestniczyli czynnie w niepodległościowej konspiracji od Kresów poprzez Generalną Gubernię po obszary Polski włączonej do III Rzeszy, walczyli w formacjach polskich gen. Władysława Andersa i jednostkach alianckich na Zachodzie. Brali udział w Powstaniu Warszawskim, w którym poległo ich ok. 40-tu, lecz ta ustalona dokumentalnie lista 29-ciu ofiar zbrodni z Katynia wpisuje się w pierwsze szeregi Żołnierzy Wyklętych przez komunistycznych zdrajców i wasalnych historyków.

Hubert Kossowski

     Dokumentalista historii Pragi

 30.03 430.03 530.03 6

Zbrodniczo zgładzeni w Katyniu

Ppor. Artke Kazimierz Marian

Ppor. Banach Tadeusz

Por. Bieńkowski Edward

Ppor. Budny Henryk

Kpt. Dryl Henryk Jan

Ppor. Dziubiński Karol

Mjr Gibiński Hipolit

Kpt. Gutowski Stanisław

Ppor. Jabłonowski Janusz Witold

Ppor. Kozielewski Stefan

Ppor. Kostyra vel Kostyrzewski Bolesław

Ppor. Kowalski Tom Antoni

Ppor. Kreczmar Jan

Por. Kucharewicz – Zając Lech

Por. Kuźnicki Zygmunt

Ppor. Łoziński Roman

Mjr Malewicz Stanisław August

Ppor. Milewski Cyprian

Ppor. Osnos Jakub

Ppor. Podsiadło Ryszard Tadeusz

Ppor. Raczkowski Czesław

Ks. Sieczka Tadeusz

Por. Smolaga Piotr

Ppor. Sułkowski Albin Stefan

Ppor. Sułkowski Mieczysław

Mjr Tomaszewski Aleksander

Ppor. Trzeciak Mieczysław

Ppor. Twardowski Tadeusz

30.03 730.03 830.03 9 

 

 

| + - | RTL - LTR