Kategoria: Warszawa
Opublikowano: 11 wrzesień 2013 Odsłony: 4033
Drukuj

 

1 września 2013 roku. pierwszy dzień protestów związkowych.Pod Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej. Byłem tam razen z kolegami z Solidarności z Sekcji Krajowej Mleczarstwa i Koncentratów Spożywczych.

 ministerstwo 1

W poniedziałek do "Solidarności" dotarło pismo z MPiPS z informacją, że z delegacją protestujących spotka się Władysław Kosiniak- Kamysz, minister pracy. Niestety dziś kiedy związkowcy składali petycje w ministerstwie nikt tak naprawdę nie chciał jej przyjąć.   Po raz kolejny władza pokazała swoją ignorancje i arogancje wobec społeczeństwa.

 

 

ministerstwo 2

Postulaty protestujących to:

 

1. Zmiana prawa o referendach ogólnokrajowych. Chodzi o to, aby po zebraniu 500 tys. podpisów rozpisanie referendum było obligatoryjne. Dziś o tym, czy się ono odbędzie, decyduje Sejm. Od 1989 r. nie przeprowadzono ani jednego referendum ogólnokrajowego z inicjatywy obywateli, a miliony podpisów Polaków pod wnioskami referendalnymi trafiły do sejmowej niszczarki.

2. Wycofanie fatalnych dla pracowników zmian w kodeksie pracy wprowadzających 12-miesięczne okresy rozliczeniowe czasu pracy i elastyczny czas pracy. Po wprowadzeniu tych rozwiązań pracodawcy mogą np. przez kilka miesięcy nakazać pracownikom pracę po kilkanaście godzin dziennie bez dodatkowych pieniędzy za nadgodziny. Z kolei przez pozostałą część roku pracownicy będę odbierać niepłatne dni wolne lub pracować po 4 godziny dziennie za połowę pensji.

Pozostałe żądania to:

1. Zaniechanie likwidacji rozwiązań emerytalnych przysługujących pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze.

2. Uchwalenie przez Sejm RP ustaw ograniczających stosowanie tzw. umów śmieciowych.

3. Zaprzestanie likwidacji szkół i przerzucania finansowania szkolnictwa publicznego na samorządy, a także wprowadzenie pakietu zmian poprawiających funkcjonowanie ochrony zdrowia i dostęp do bezpłatnej edukacji.

4. Stworzenie osłonowego systemu regulacji finansowych oraz ulg podatkowych dla przedsiębiorstw utrzymujących zatrudnienie w okresie niezawinionego przestoju produkcyjnego.

5. Podwyższenie wysokości płacy minimalnej zgodnie z obywatelskim projektem ustawy złożonym przez NSZZ „Solidarność”.

6. Stworzenie ustawy o systemie rekompensat dla przedsiębiorstw energochłonnych.

 

 

ministerstwo 3ministerstwo 4ministerstwo 5ministerstwo 6ministerstwo 7ministerstwo 8ministerstwo 9ministerstwo 10ministerstwo 11 

 

| + - | RTL - LTR