1 września 2013 roku. pierwszy dzień protestów związkowych.Pod Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej. Byłem tam razen z kolegami z Solidarności z Sekcji Krajowej Mleczarstwa i Koncentratów Spożywczych.
W poniedziałek do "Solidarności" dotarło pismo z MPiPS z informacją, że z delegacją protestujących spotka się Władysław Kosiniak- Kamysz, minister pracy. Niestety dziś kiedy związkowcy składali petycje w ministerstwie nikt tak naprawdę nie chciał jej przyjąć. Po raz kolejny władza pokazała swoją ignorancje i arogancje wobec społeczeństwa.
Postulaty protestujących to:
1. Zmiana prawa o referendach ogólnokrajowych. Chodzi o to, aby po zebraniu 500 tys. podpisów rozpisanie referendum było obligatoryjne. Dziś o tym, czy się ono odbędzie, decyduje Sejm. Od 1989 r. nie przeprowadzono ani jednego referendum ogólnokrajowego z inicjatywy obywateli, a miliony podpisów Polaków pod wnioskami referendalnymi trafiły do sejmowej niszczarki.
2. Wycofanie fatalnych dla pracowników zmian w kodeksie pracy wprowadzających 12-miesięczne okresy rozliczeniowe czasu pracy i elastyczny czas pracy. Po wprowadzeniu tych rozwiązań pracodawcy mogą np. przez kilka miesięcy nakazać pracownikom pracę po kilkanaście godzin dziennie bez dodatkowych pieniędzy za nadgodziny. Z kolei przez pozostałą część roku pracownicy będę odbierać niepłatne dni wolne lub pracować po 4 godziny dziennie za połowę pensji.
Pozostałe żądania to:
1. Zaniechanie likwidacji rozwiązań emerytalnych przysługujących pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze.
2. Uchwalenie przez Sejm RP ustaw ograniczających stosowanie tzw. umów śmieciowych.
3. Zaprzestanie likwidacji szkół i przerzucania finansowania szkolnictwa publicznego na samorządy, a także wprowadzenie pakietu zmian poprawiających funkcjonowanie ochrony zdrowia i dostęp do bezpłatnej edukacji.
4. Stworzenie osłonowego systemu regulacji finansowych oraz ulg podatkowych dla przedsiębiorstw utrzymujących zatrudnienie w okresie niezawinionego przestoju produkcyjnego.
5. Podwyższenie wysokości płacy minimalnej zgodnie z obywatelskim projektem ustawy złożonym przez NSZZ „Solidarność”.
6. Stworzenie ustawy o systemie rekompensat dla przedsiębiorstw energochłonnych.