Zapowiedzi z gazetki Myśl Praska. Całość w załączniku.
Brześć nad Bugiem, 22 września 1939 roku. Defilada zwycięstwa. Dwóch generałów wspartych na lufie rosyjskiego czołgu (T-26). Fotografia miała symbolizować niemiecko – sowieckie braterstwo broni w dziele zniszczenia polskiego państwa.
14 września 1944 roku, to data która do dziś jest uznawana za dzień „wyzwolenia” prawobrzeżnej części Warszawy, przez Armie Czerwoną. Armie która 17 września 1939 roku wkroczyła na ziemie Polskie wypełniając część tajnego paktu między dwoma zbrodniczymi reżimami, reprezentowanymi przez Salina I Hitlera. Atakując nas w trzecim tygodniu kampanii obronnej przeciwko agresorowi niemieckiemu, praktycznie uniemożliwiła nam dalszą obronę i w sposób znaczący przyczyniła się do naszej klęski.
Zdjęcie. Tomasz Jarosz Twoja Praga
Bitwa pod Grunwaldem, hołd pruski czy Victoria Wiedeńska, to wydarzenia wzbudzające dumę każdego Polaka. Powszechnie znana lista największych sukcesów Polski nie była jednak pełna. Przez wiele lat w podręcznikach szkolnych nie była nawet wzmianki o wielkim sukcesie polskiego oręża, jakim było zdobycie Moskwy w 1610 roku, a także wyjątkowe i jedyne w Europie wydarzenie, jakim był hołd ruski złożony przed Królem Zygmuntem III Wazą. Ta wyjątkowa ceremonia odbyła się 29 października 1611 r. w Warszawie.
Generał Kleeberg żegna się ze swymi oficerami.
Żołnierze SGO „Polesie” pod Kockiem, po ciężkich, kilkudniowych krwawych walkach odnieśli zwycięstwo nad niemcami.
Planowy odwrót oddziałów 13 Dywizji Piechoty Zmotoryzowanej zmienia się w panikę. Polscy kawalerzyści tryumfalnie raportują przez telefon: „Charlejów zajęty. Jesteśmy na tyłach wroga. Nieprzyjaciel rzuca broń i rynsztunek i cofa się w popłochu.”