Marcin Fersz Kategoria: Wola
Opublikowano: 31 październik 2011 Odsłony: 3443
Drukuj

Interwencja dotyczyła odmowy wpisu do rejestru zabytków zabudowań po garbarni Temlera i Szwede zlokalizowanej przy ul. Okopowej 78 na Woli.

Załączniki:
Pobierz plik (do Prezydent miasta w sprawie garbarni na Woli 321 03 2011.pdf)Inerwencja[ ]143 Kb
Pobierz plik (odpowiedz BGN dot zabudowań po fabryce Temlera i Szwede na Woli i wpisania ich d)Odpowiedź z BGN[ ]619 Kb
 
Łukasz Kwiatkowski Kategoria: Warszawa
Opublikowano: 31 październik 2011 Odsłony: 2425
Drukuj

STANOWISKO
Prawicy Rzeczypospolitej w Warszawie
w sprawie planów prywatyzacji
Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej

 

Apelujemy do radnych Platformy Obywatelskiej, by nie łamali zasad demokracji i nie bojkotowali sesji Rady Warszawy dotyczącej prywatyzacji Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplne oraz nie obawiali się odwoływania w tej sprawie, za pomocą referendum, do lokalnej społeczności.


Prawica Rzeczypospolitej jest przeciwna prywatyzacji SPEC-u. Mając na uwadze, jakie skutki przyniosły prywatyzacje podobnych zakładów w innych miastach gdzie usługi dla ludności znacznie wzrosły, nie powinno się warszawskiego SPEC-u sprzedawać.


Uważamy, że taką decyzje powinni podjąć mieszkańcy Warszawy, którzy zostaną rzetelnie poinformowani o obecnej sytuacji finansowej i organizacyjnej SPEC-u, ewentualnych zyskach z prywatyzacji oraz zagrożeń i skutków sprzedaży.


Konieczność dokonania reform i zmiany zarządzania nie może polegać na sprzedaży majątku. Zmiany i restrukturyzacje przedsiębiorstwa można przeprowadzić w spółkach miejskich bez potrzeby ich sprzedaży, należy jednak zrezygnować z obsadzania stanowisk w zarządzie i radzie z polecenia władz politycznych partii rządzącej. Najwyższa pora wywiązać się z obietnicy danej mieszkańcom, że na stanowiska w spółkach miejskich będą ogłaszane i przeprowadzane konkursy i nie będą to konkursy ustawione pod konkretna osoby.


Jesteśmy przekonani, że miasto powinno być właścicielem SPEC-u, który odprowadza swe zyski do budżetu miasta, a wybrane w rzetelnym konkursie władze spółki poradzą sobie z niezbędną reorganizacją i zmianami w zarządzaniu przedsiębiorstwem.

(-) Piotr Strzembosz

Pełnomocnik okręgowy Prawicy Rzeczypospolitej w Warszawie
Warszawa, 28 lutego RP 2011.

 
Łukasz Kwiatkowski Kategoria: Warszawa
Opublikowano: 31 październik 2011 Odsłony: 2294
Drukuj

Stanowisko Prawicy Rzeczypospolitej Oddział Warszawski
w sprawie podwyżek cen biletów ZTM i opłaty za wodę i ścieki.

Prawica Rzeczypospolitej negatywnie ocenia decyzje o podwyżkach opłat za bilety komunikacji miejskiej i opłat za wodę i ścieki, jakie dokonała na ostatniej sesji Rada Miasta zmieniając dotychczas obowiązujące taryfy opłat za powyższe usługi.

Czytaj więcej...
 
Łukasz Kwiatkowski Kategoria: Warszawa
Opublikowano: 31 październik 2011 Odsłony: 2485
Drukuj

Zwróciliśmy się do Pani Prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz z prośba o wyjaśnienie, na jakiej podstawie zostały wykluczone z uczestnictwa w akcji „Lato w mieście” dzieci w wieku 6 lat uczęszczające do zerówki w szkole.

Załączniki:
Pobierz plik (odpowiedz BIura Edukacji dot. wypoczynku dzieci i młodzierzy w ramach kacji Lato)Odpowiedź z Biura Edukacji[ ]689 Kb
 
Kategoria: Historia Polski, Europy i Świata
Opublikowano: 05 listopad 2011 Odsłony: 3755
Drukuj

Przez wieki polscy duchowni brali udział i wspomagali działania związane z obroną wiary, niepodległości i kultury narodowej. To kościoły i plebanie, były często miejscami spotkań patriotycznych. Organizatorzy i żołnierze walczący o niepodległość kraju wspomagani byli duchowo i materialnie przez księży i zakonników, którzy za udzielaną pomoc skazywani byli na więzienia, zesłania, obozy koncentracyjne, lub ponosili ofiarę własnego życia. Jednym z takich wydarzeń, które doprowadziły do ogromnych strat wśród tej grupy społecznej, był okres II wojny światowej. Możemy, z dużym prawdopodobieństwem, stwierdzić, że większość duchownych miała styczność z działaniami podziemia niepodległościowego. Współdziałali oni m. in. z Armią Krajową, Narodowymi Siłami Zbrojnymi, Batalionami Chłopskimi i wieloma innymi organizacjami podziemnymi. Za pomoc udzielaną konspiracji prześladowani, byli nie tylko przez okupantów, ale również przez takie organizacje, jak UPA, czy komuniści.

Jedną z najmniej znanych grup duchownych, są księżą i zakonnicy współpracujący z Narodowymi Siłami Zbrojnymi. Dopiero teraz, po kilkudziesięciu latach, z wielkim trudem poznajemy ich biografie.

Niniejsze biogramy, wg. autora, są niewielkim procentem duchownych wspomagających Narodowe Siły Zbrojne. Warto rozpocząć wyszukiwanie tych księży i zakonników, którzy często o swojej działalności woleli nie mówić. Może, będą one początkiem, przywracania pamięci o tych wspaniałych kapelanach.

 

Czytaj więcej...
 
Kategoria: Historia Prawicy
Opublikowano: 05 listopad 2011 Odsłony: 3547
Drukuj

Karawaka, karawika – relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego. Rodzaj krzyża pochodzący z hiszpańskiego miasta Caravaca. W 1241 roku król Hiszpanii, Ferdynand III Święty podczas wojny z Maurami zdobył relikwiarz, którego kształt pochodził z Bizancjum. Do Caravaca przywiózł go prawdopodobnie zakon templariuszy, który otrzymał go od króla Hiszpanii. Na ziemie polskie karawaka dotarł z Bizancjum i Węgier. W Bizancjum relikwiarze nazwano staurotekami. Krzyż stał się talizmanem i amuletem chroniącym przed zarazą, nagłymi zgonami, klątwami, burzami. Leczy bezsenność. Krzyż o dwóch poprzecznicach, jako cudowny stał się głośny w 1545 r. we Włoszech podczas epidemii cholery w Trydencie. Stał się symbolem państwowym Węgier, za czasów króla Beli III (lata 1172 – 1193). Następnie symbol podwójnego krzyża stał się osobistym symbolem herbowym Władysława Jagiełły.

 
Kategoria: Historia Polski, Europy i Świata
Opublikowano: 05 listopad 2011 Odsłony: 4345
Drukuj

Temat, który chciałbym zaprezentować, dotyczy roli i osobowości duchownych, którzy pełnili funkcję kapelanów[1] na dworach królów i książąt Rzeczypospolitej, oraz przy osobie Prezydenta RP. Po niżej przedstawiam tych duchownych w formie not biograficznych. Noty te będą w kolejności alfabetycznej. Oczywiście nie są to wszyscy kapelani, ale może znajdą się osoby, które dopiszą następnych, często zapomnianych kapelanów władców i Prezydentów Rzeczypospolitej.

Początki sprawowania opieki duchowej, nad osobą sprawującą najwyższą władzę w państwie, datują się, jeszcze z czasów pierwszych władców Polski.

Można przypuszczać, że już za czasów Mieszka I istniała funkcja kapelana władcy, który przebywając na dworze księcia sprawował opiekę duchową nad rodziną i mieszkańcami dworu książęcego. Odprawiał msze, spowiadał, służył pomocą i radą. Pełnił prawdopodobnie również funkcję kapelana wojskowego, który będąc przy osobie władcy, sprawował msze dla drużyny wojów.

W późniejszych czasach ilość kapelanów zwiększała się. Księża lub zakonnicy stawali się m. in. spowiednikami, nauczycielami dzieci królewskich, opiekunami kaplicy królewskiej. Były to osoby, które miały bezpośredni kontakt z władcą i mogły mieć wpływ na ich decyzje polityczne i państwowe.

Po odzyskaniu niepodległości kapelan prezydencki pełnił inną rolę, była to osoba, która miała sprawować opiekę duchową nad osobą Prezydenta i jego otoczenia. Podobnie sytuacja wyglądała podczas przebywania Prezydenta RP na Wychodźstwie i obecnie.

Czytaj więcej...
 

Page 9 of 38

<< Start < poprz. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 nast. > End >>

Czy głosowałeś wyborach parlamentarnych?

Tak - 86.4%
Nie - 13.6%

Ilość głosów: 22
Głosowanie zakończone : 23 Lis 2011 - 02:32

Jak oceniasz nową stronę?

Super - 81%
Taka Sobie - 4.8%
Brzydka - 4.8%
Nie mam zdania - 9.5%

Ilość głosów: 21
Głosowanie zakończone : 22 Lis 2011 - 20:31
| + - | RTL - LTR