Kategoria: Publicystyka
Opublikowano: 21 styczeń 2013 Odsłony: 3117
Drukuj

Myśl Praska na Facebooku

http://www.facebook.com/MyslPraskaKwartalnikBiuletynInformacyjny?ref=hl

 

Obserwujemy nasilenie w internecie i czasami w mediach komentarzy o charakterze z odwołaniem się do argumentacji geopolitycznej. W różnych publicystycznych wystąpieniach, głównie w internecie, publicyści starają się uzasadnić rację niemieckiej orientacji polskiej polityki. Nie mam tu na myśli tylko osławionego berlińskiego przemówienia Radosława Sikorskiego i deklaracji nad koniecznością likwidacji waluty narodowej, ale dyskusje, na ile polski interes narodowy jest związany z interesami niemieckimi. Fakt, że jesteśmy w jednym sojuszu wojskowym, czy w Unii Europejskiej, jeszcze nie jest dostatecznym dowodem na konieczność wiązania sprawy polskiej z interesami niemieckiej polityki. W tym samym sojuszu i w tej samej Unii jest także Wlk. Brytania, czy Włochy, które na początku lat 90-tych wykazywały duże zainteresowanie Europą Środkowo-Wschodnią, ale nikt nie próbuje nawet postulować orientacji angielskiej, czy włoskiej. Także nie ma pomysłów na budowanie orientacji profrancuskiej, pomimo ambicji Paryża wpływania także na politykę naszej części Europy.Orientacja niemiecka nie jest tylko efektem dominacji Niemiec w naszym handlu zagranicznym i niemieckich inwestycji, nie tylko ekonomicznych, ale i medialnych, a także politycznych w naszym kraju. Choć te ostatnie mają z pewnością istotny wpływ na kształtowanie się także pozapolitycznych uwarunkowań tej orientacji .Główny tok argumentacji na rzecz związania polskiej polityki z interesami Berlina, wskazuje na imperialne interesy Moskwy w naszej części kontynentu. To nie tylko powrót do klasycznej geopolityki formułowanej na początku ubiegłego wieku przez Dmowskiego. Jego sposób myślenia geopolitycznego i polityczne wybory były akurat przeciwne receptom dziś formułowanym, ale sam dylemat polityki polskiej pomiędzy Niemcami, a Rosją pozornie wydaje się ten sam.Zasadniczą myślą dziś formułowanej geopolityki, przez publicystów i rządowych propagandzistów, jest przekonanie, że Niemcy są dominującą siłą,która może nas zabezpieczyć przed możliwą ekspansją Rosji. A zatem interesem Polski jest umacnianie tej ewolucji Unii Europejskiej, którą wyznacza Berlin i która buduje niemiecka hegemonia w Europie. Orientacja niemiecka jawi się więc jako antydotum na rosyjskie lęki i wzrost pozycji Rosji w polityce światowej, a zwłaszcza europejskiej

Czytaj więcej...
 
Kategoria: Warszawa
Opublikowano: 19 styczeń 2013 Odsłony: 4686
Drukuj

 

W sobotę 19 stycznia br. w historycznym miejscu Warszawy - w budynku PASTY odbył się Zjazd delegatów Mazowieckiej Prawicy Rzeczypospolitej.

 

zjazd 1 

 

Wśród gości zjazdu wypowiadali się m.in.: wiceprezes oraz szef stołecznej struktury PiS Mariusz Kamiński, przewodniczący parlamentarnego zespołu na rzecz ochrony życia i rodziny Jan Dziedziczak, oraz ekonomista dr Marian Szołucha. Celem zebrania był wybór władz partii na Mazowszu oraz przygotowanie strukturalne do zbliżających się wyborów i zjazdu krajowego. Przewodniczącym 21 osobowego zarządu Mazowieckiej Prawicy Rzeczypospolitej został wybrany dr Krzysztof Kawęcki, prorektor Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie, a w rządzie Jerzego Buzka wiceministrem w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

 

Myśl Praska na Facebooku:

http://www.facebook.com/MyslPraskaKwartalnikBiuletynInformacyjny?ref=hl

 
Czytaj więcej...
 
Kategoria: Praga Pn.
Opublikowano: 15 styczeń 2013 Odsłony: 5469
Drukuj

 

Myśl Praska na Facebooku:

http://www.facebook.com/MyslPraskaKwartalnikBiuletynInformacyjny?ref=hl

 

8 sierpnia 1863 roku. Bitwa pod Żyrzynem

Historia jednej z największych i najbardziej spektakularnych bitew Powstania Styczniowego zaczyna się trochę wcześniej. Patrol powstańczy z oddziału stacjonującego w pobliżu Kazimierza indeksDolnego wziąć do niewoli paru Kozaków. Znaleziono przy nich zaszyfrowaną depeszę. Dla zwykłego powstańca takie pismo nic nie znaczyło. Traf chciał, że tym oddziałem powstańczym dowodził Michał Jan Heydenreich (Heidenreich) pseud. Kruk, absolwent Akademii Sztabu Generalnego w Sankt Petersburgu. Rozszyfrowanie depeszy nie stanowiło dla tego oficera dużej trudności. Z treści wynikało, że przez stację kolejową w Żyrzynie będzie przejeżdżał konwój z pieniędzmi, w kwocie ponad 200 tys. rubli. Nie można było przepuścić takiej okazji.

Czytaj więcej...
 
Kategoria: Publicystyka
Opublikowano: 23 grudzień 2012 Odsłony: 3623
Drukuj

 

Odpady komunalne nie są paliwem,

spalanie tej materii zatruwa powietrze:

pyłem – związkami chemicznymi.

Spalarnia Czajkaspalarnia 2Spalanie odpadów komunalnych

nie jest utylizacją!

Czytaj więcej...
 
Kategoria: Publicystyka
Opublikowano: 19 grudzień 2012 Odsłony: 3090
Drukuj

 

        Nie ulega wątpliwości, że popularność Marszu Niepodległości zwiastuje istotne przewartościowanie w polskiej polityce. Wydawałoby się ugruntowanej i stabilnej scenie politycznej, ze swymi konfliMarian Pika 2ktami i sporami, pojawia się nowe pokolenie zupełnie nie pasujące do dotychczasowych podziałów elektoratu. Jest to pokolenie urodzone w końcówce istnienia komunizmu bądź już po jego upadku, pokolenie całkowicie ukształtowane w warunkach wolności. Dla tego pokolenia demokracja i własne państwo nie jest przedmiotem marzeń, ale codziennym doświadczeniem. Nic też dziwnego, że jego wady i słabości, a także polityka postrzegana jako satelicka, wywołuje zdecydowany sprzeciw. I nie dotyczy to tylko strony materialnej. To pokolenie szuka bowiem nie tylko ekonomicznej pomyślności, ale ma potrzebę określenia znacznie silniej, niż pokolenia starsze, narodowej identyfikacji i narodowej godności. To poczucie własnej godności, ukształtowanego w warunkach wolności pokolenia, rodzi protest przeciwko kompleksom i fobiom uformowanym w czasach zniewolenia i szuka swej tożsamości w nawiązaniu do historii, tego co wielkie, heroiczne i piękne w naszej przeszłości, tego z czego my, Polacy, możemy być dumni. Zwłaszcza w umiłowaniu wolności. Stąd ten kult żołnierzy wyklętych i heroicznej walki o wolność. Bo wolność jest dla tego pokolenia podstawową determinantą własnej tożsamości. Ale nie jest to wolność wykorzenienia, tak charakterystyczna dla społeczeństw postkomunistycznych. To wolność zakorzeniona, odkrywająca nie tylko swoje prawa ale i powinności, zwłaszcza powinności wobec narodu. To swoisty głód wartości odkrywanych w narodowej historii. To sprzeciw wobec kulturowej dekadencji i poszukiwanie wyrazu dla odradzającego się patriotyzmu. To duma ze swej polskości i potrzeba jej uszanowania przez własne państwo. To pokolenie, które nie chce, by nasze państwo traktowano w Europie, jako ubogiego krewnego, który zawsze musi się dostosowywać do oczekiwań możnych tego świata. To właśnie ta duma ze swej polskości dyktuje sprzeciw wobec satelickiej polityki w ramach Unii Europejskiej. To pokolenie nie bardzo potrafi odnaleźć się w dotychczasowych ugrupowaniach parlamentarnych. Dla tego pokolenia, liderzy parlamentarnych ugrupowań z problemami o które toczą spory, wydają im się często zupełnie anachroniczni. To zwiastuje zapowiedź istotnego przewartościowania na polskiej scenie politycznej. Nie jest to perspektywa ani rewolucyjna w sensie zmiecenia obecnej klasy politycznej z politycznej sceny, ani też szybka, jak niektórzy mogliby sie tego spodziewać. Jest to raczej proces przewartościowań społecznych, a w konsekwencji także politycznych, związanych z odradzaniem się polskiego patriotyzmu. Jest to więc proces, który może mieć bardzo pozytywny wpływ na odrodzenie naszego narodu, a tym samym na unarodowienie polityki polskiego państwa.

Czytaj więcej...
 
Kategoria: Warszawa
Opublikowano: 14 grudzień 2012 Odsłony: 3717
Drukuj

1  13.12 12

 

Prawica Rzeczypospolitej w dniu13.12.12 wzięła udział w marszu Wolności, Solidarności i Niepodległości. Szliśmy wspólnie z tymi wszystkimi którzy demonstrowali przeciwko niszczeniu Polski przez obecne władze. Sytuacja stała się na tyle poważna, że musimy przeciwstawić się nie tylko „reżimowi” PO, ale również powiedzieć głośno NIE dla kłamstw podawanych przez media.

Czytaj więcej...
 
Kategoria: Warszawa
Opublikowano: 02 grudzień 2012 Odsłony: 4283
Drukuj

1 grudnia 2012 r. (sobota) o godz. 16:00

W Katedrze Praskiej św. Floriana w Warszawie

w podziemiach Kościoła odbył się koncert Jana Pietrzaka

Zorganizowany przez:

 

Kwartalnik Myśl Praska

Warszawską Prawice Rzeczypospolitej

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Link do nagrania z koncertu podamy w późniejszym terminie.Koncert Jan Pietrzak 1

              

Czytaj więcej...
 

Page 32 of 38

<< Start < poprz. 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 nast. > End >>

Czy głosowałeś wyborach parlamentarnych?

Tak - 86.4%
Nie - 13.6%

Ilość głosów: 22
Głosowanie zakończone : 23 Lis 2011 - 02:32

Jak oceniasz nową stronę?

Super - 81%
Taka Sobie - 4.8%
Brzydka - 4.8%
Nie mam zdania - 9.5%

Ilość głosów: 21
Głosowanie zakończone : 22 Lis 2011 - 20:31
| + - | RTL - LTR