Kategoria: Praga Pn.
Opublikowano: 22 kwiecień 2013 Odsłony: 4898
Drukuj

Zapraszamy do przeczytania kolejnego numeru kwartalnika Myśl Praska.

Całość w załączniku.

Zapraszam również na Facebooka:

https://www.facebook.com/MyslPraskaKwartalnikBiuletynInformacyjny?ref=hl

 

Droga do Rzymu ks. Karola Wojtyły.

 

kajaki 4

"Wujek", czyli ks. Karol Wojtyła, pływał na starym kajaku o wdzięcznej nazwie "Kalosz" (Zdjęcie wykonał Jacek Walczewski, przyjaciel ks. Karola Wojtyły i uczestnik wielu wspólnych wypraw)

Droga do Rzymu ks. Karola Wojtyły zaczęła się na kajaku na Łynie. Spływ przyszły papież musiał przerwać. Został wezwany do Warszawy, gdzie został mianowany biskupem pomocniczym w Krakowie. Już jako biskup wrócił nad Łynę, aby dokończyć spływ.

Karol Wojtyła był pasjonatem kajaków. Wyprawa Łyną w sierpniu 1958 roku była kolejną. Kajakarze zamierzali dopłynąć Łyną od jeziora Myślice i rzeką Marózką i znowu Łyną przez Olsztyn do Lidzbarka Warmińskiego.

Karol Wojtyła, nazywany przez kleryków Wujkiem, na każdą wycieczkę zabierał ze sobą „turystyczny sprzęt liturgiczny“ w postaci relikwiarza, skręconego z dwóch części kielicha, małego mosiężnego krzyża, dwóch plastikowych ampułek na wino i wodę, srebrnej małej tacki, dwóch pudełeczek na hostię i komunikanty, dzwoneczka. Do tego dochodziły szaty liturgiczne z lekkich materiałów i tenisówki. Każdy dzień zaczynał od mszy świętej przy polowym ołtarzu, który budowano z kajaków i wioseł, a kończył śpiewami i modlitwą przy ognisku. Na zakończenie spływu odbywało się jego podsumowanie.

           Po trzech dniach spływu ks. profesor Wojtyła został przez kogoś z okolicznej wsi powiadomiony, że był telefon z Warszawy, aby niezwłocznie stawił się u prymasa Stefana Wyszyńskiego. Wsiadł więc do kajaka i z kolegą Gabrielem Turowskim dopłynął do drogi przelotowej w Kurkach, prowadzącej do Olsztynka. Tutaj złapał „okazję“, samochód wiozący bańki z mlekiem i workami z mąką, na których usiadł. Wówczas uczestnicy spływu nie wiedzieli jeszcze, że Karol Wojtyła został wezwany do stolicy, aby otrzymać nominację na biskupa pomocniczego arcybiskupa w Krakowie.

 

 

 

Załączniki:
Pobierz plik (MYŚL PRASKA nr 11.pdf)Myśl Praska nr 11[ ]724 Kb
 
Kategoria: Warszawa
Opublikowano: 18 kwiecień 2013 Odsłony: 3483
Drukuj

pismo prawicy_2

 

Prawica Rzeczypospolitej Okrę Warszawski w związku z otrzymanymi sygnałami od zaiepokojonych mieszkańców przebiegiem prac modernizacyjnych w Willi Narutowicza zwróciła się z wnioskiem do Stołecznego Konserwatora Zabytków o wyjaśnienie niepokojących sygnałów jakie otrzymaliśmy dot. planów remontowych inwestora w/w nieruchomości.

Czytaj więcej...
 
Kategoria: Praga Pn.
Opublikowano: 14 kwiecień 2013 Odsłony: 3784
Drukuj

 

 

Przed katedrą św. Michała Anioła i św. Floriana Męczennika, odbyło się kolejne spotkanie organizowane przez neokatechumenat warszawski.

Wiara rodzi się ze słuchania. Czego słuchać aby mieć wiarę?

„Bracia ze wspólnot Neokatechumenalnych w Diecezji

Warszawsko Praskiej zapraszają wszystkich mieszkańców

Pragi na spotkanie ze Słowem Bożym. Misje ewangelizacyjne

w ogłoszonym przez papieża Roku Wiary będą prowadzone

przed katedrą św. Floriana we wszystkie niedziele od 7 kwietnia do 5 maja 

w godzinach od 16 do 18.”

Pozostały jeszcze trzy spotkania. Serdecznie zapraszamy.

 

 14.04.13 1

Czytaj więcej...
 
Kategoria: Warszawa
Opublikowano: 10 kwiecień 2013 Odsłony: 4774
Drukuj

 

10.04.2013 3

 

Trzecia rocznica katastrofy rządowego samolotu, na pokładzie którego zginął Prezydent Lech Kaczyński wraz z 95 osobami. Byli elitą Rzeczypospolitej.

Zginęli w drodze do Katynia gdzie mieli oddać hołd elicie II Rzeczypospolitej zamordowanej przez sowietów, którą z trudem odbudowujemy do dnia dzisiejszego.

Na prawdę o zbrodni katyńskiej czekaliśmy dziesięciolecia. Na wyjaśnienie przyczyn katastrofy smoleńskiej tak długo czekać nie możemy!

Czytaj więcej...
 
Kategoria: Wołomiński
Opublikowano: 07 kwiecień 2013 Odsłony: 4628
Drukuj

 

 

 07.04 Ossw_1

Msza święta w intencji prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, połączona z uroczystym odsłonięciem popiersia ostatniego prezydenta na uchodźstwie.

07.04.2013 r. godzina 10.00 w Ossowie, w kaplicy postawionej na miejscu zwycięskiej bitwy z 1920 r nad Rosjanami, odbyła się uroczysta msza koncelebrowana przez Arcybiskupa Diecezji Warszawsko Praskiej Abp Henryka Hosera.

Ossów miejscowość symbol, Miejsce najważniejszej bitwy nie tylko dla Polski ,ale i dla losów całego świata. Miejsce gdzie zginął ksiądz Ignacy Skorupko. Tu poległo wielu ochotników różnych wyznań i przekonań. Łączyło ich jedno chęć walki z wrogiem i miłość do wolnej ojczyzny.

           W tym dniu i w tym miejscu, nie mogło i nas tam zabraknąć. Prawica Rzeczypospolitej uczestniczyła w tych uroczystościach. Delegacja złożyła kwiaty przed nowo odsłoniętym pomnikiem Ryszarda Kaczorowskiego.

Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego jako gwarant ciągłości legalnej władzy Polskiej, 22 grudnia 1990 przekazał insygnia prezydenckie II Rzeczypospolitej, wybranemu w wyborach powszechnych prezydentowi Lechowi Wałęsie. Myślał, że Polska odzyskała niepodległość.

Czy aby na pewno?

Czytaj więcej...
 
Kategoria: Publicystyka
Opublikowano: 02 kwiecień 2013 Odsłony: 3879
Drukuj

 

Chyba zawsze narzekano na upadek autorytetów. Zwłaszcza starsze pokolenie regularnie narzeka na młodzież poszukującą własnych sposobów wyrazu. Pomimo tych narzekań, w każdym społeczeństwie zawsze funkcjonują autorytety, które są wzorcami zachowań społecznych i moralnych. Istnienie tych wzorców jest konieczne do normalnego funkcjonowania każdego społeczeństwa, służą one bowiem przede wszystkim socjalizacji i wychowaniu młodego pokolenia. Ale znaczenie autorytetów społecznych i moralnych daleko wykracza poza zakres socjalizacji młodego pokolenia. Wzorce i modele społeczne kształtują bowiem społeczne ideały będące punktem odniesienia w życiu różnorakich wspólnot, ze wspólnotą narodową na czele. Wzorce osobowe konkretyzują sens istnienia wspólnoty. Ale nie tylko naród potrzebuje wzorców zachowań patriotycznych i bohaterów, którzy uosabiają w szczególnym i najwyższym wymiarze służbę i poświęcenie się dla Ojczyzny. Właściwie każda dziedzina życia ma swoje autorytety i modele zachowań. Dlatego mówimy o autorytetach naukowych, zawodowych, artystycznych, moralnych,duchowych i innych. W autorytetach bowiem widzimy osoby, które w najwyższym stopniu realizują wartości właściwe dla danego rodzaju wspólnoty. Autorytety poprzez swoją postawę stają się punktem odniesienia w swoich wspólnotach, niejako podświadomie wzbudzają chęć ich naśladowania i im dorównania, bowiem pokazują, że wielkie osiągnięcia i czyny, często heroiczne, są w zasięgu możliwości każdego z nas. Jednocześnie wzorce te zawierają także swego rodzaju "ideały negatywne", będące ich zaprzeczeniem i ostrzeżeniem przed ich tolerowaniem.2

 


Czytaj więcej...
 
Kategoria: Warszawa
Opublikowano: 26 marzec 2013 Odsłony: 3504
Drukuj

 

 Negatywne opinie dotyczą: Uchwały Rady Miasta st. Warszawy w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ustalenia stawki takiej opłaty oraz ustalenia stawki opłaty za pojemnik o określonej pojemności Uchwała nr LI/1497/2013 Rady m. st. Warszawy z 7 marca 2013r.)

cats-crop 

22.03.2013 godzina 16.00 w Urzędzie Dzielnicy Targówek

ul. Kondratowicza 20, odbyła się nadzwyczajna sesja na temat

Uchwały śmieciowej Rady Warszawy.

Była to jedna z wielu sesji ,jakie odbywały się w Warszawskich Dzielnicach.

Na sesji Rady Dzielnicy Targówka był pełnomocnik dzielnicowy Prawicy Rzeczypospolitej. Przekazuje jego krótka relacje która w dobitny sposób odzwierciedla to wszystko co się działo również w innych dzielnicach:

Witam

Byłem na sesji. Totalna krytyka Uchwały śmieciowej Rady Warszawy. Arogancja Zarządu Warszawy, wyraża się w tym, że już nawet nie prosi rady dzielnic i ich zarządy o opinie na temat projektów uchwał Rady Warszawy w istotny sposób dotyczących mieszkańców dzielnic. Rady dzielnic mogą tylko uchwalać swoje stanowisko do już podjętych uchwał Rady Warszawy, które nie mogą mieć już jakiegokolwiek znaczenia na podjęte już decyzje. Widać tu jak na dłoni arogancję władz Warszawy zdominowanych przez PO i nie wahających się przed narzucaniem swoich decyzji nawet w sposób niezgodny z ustawa o samorządzie.

Jan Mamaj

Czytaj więcej...
 

Page 29 of 38

<< Start < poprz. 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 nast. > End >>

Czy głosowałeś wyborach parlamentarnych?

Tak - 86.4%
Nie - 13.6%

Ilość głosów: 22
Głosowanie zakończone : 23 Lis 2011 - 02:32

Jak oceniasz nową stronę?

Super - 81%
Taka Sobie - 4.8%
Brzydka - 4.8%
Nie mam zdania - 9.5%

Ilość głosów: 21
Głosowanie zakończone : 22 Lis 2011 - 20:31
| + - | RTL - LTR