Kategoria: Praga Pn.
Opublikowano: 07 maj 2012 Odsłony: 4598
Drukuj

1. maja 2012r. o godzinie 12.00, na Warszawskiej Pradze, na placu Hallera, przy Dębie Papieskim odbyło się spotkanie poetyckie. Organizatorem spotkania była Myśl Praska wspierana przez członków i sympatyków Prawicy Rzeczypospolitej. Dziękujemy wszystkim obecnym za tak liczne przybycie i czynne uczestnictwo.

Spotkanie rozpoczął Pan marszałek Marek Jurek, krótką przemową na temat Jana Pawła II i pierwszej rocznicy jego beatyfikacji. W dalszej kolejności został przedstawiony, przez dzieci i młodzież, program artystyczny zawierający wiele utworów poświęconych błogosławionemu Janowi Pawłowi II. W tekst pięknie zostały wkomponowane utwory muzyczne. Między innymi została wykonana ulubiona pieśń Papieża, Barka.

Po tym wzruszającym programie głos zabrała Pani Anna Chałasińska inicjatorka posadzenia na Warszawskiej Pradze Dębu Papieskiego. Przeczytała jeden z ostatnich swoich wierszy. Opowiedziała historie Dębu Papieskiego.

W tym momencie zacytuję fragment wcześniejszego tekstu:

Dąb Papieski. Drzewko które przeszło bardzo wiele, tak samo jak i pomysłodawczyni i realizatorka przedsięwzięcia, Pani Anna Chałasińska. Pomysł posadzenia dębu w celu upamiętnienia Jana Pawła II wpadł do głowy Pani Anny zaraz po śmierci Naszego Ukochanego Papieża. W kilka minut po tej informacji napisała wiersz. W trakcie pisania wpadła na pomysł upamiętnienia naszego wielkiego rodaka, w ten właśnie sposób. Sadząc dąb który miał rosnąć razem z naszą wiarą.

Dzięki starania Pani Anny pomysł został zrealizowany. Dąb został zasadzony na ulicy Darwina przy jednym z bloków. Pod tym drzewem zaczęto organizować spotkania modlitewne, młode pary zostawiały wiązanki ślubne, harcerze pełnili straż. Kiedy wydawało się, że wszystko idzie w dobrym kierunku zaczęły się problemy. Znalazła się grupa mieszkańców którym to zaczęło przeszkadzać. Nie przeszkadzały im krzyki i śpiewy chuliganów, ani różnego typu burdy, im przeszkadzała modlitwa. Zaczęli protestować i o dziwo władze przychyliły się do ich protestu.

Dąb Papieski został przeniesiony na nowe miejsce. Plac Hallera, stał się nowym domem, dla drzewka i miejscem nowych spotkań modlitewnych. Po beatyfikacji Jana Pawła II, zmieniają się terminy spotkań. Będziemy się tam spotykali w rocznice beatyfikacji, w dniu w którym Jan Paweł II urodził się dla nieba po raz drugi i stał się błogosławiony.

W spotkaniu głos zabrało wiele innych osób, między innymi  Pan Julian Trela, czytając własne utwory. Najbardziej poruszyła ludzi informacja przekazana przez radnego Pawła Lisieckiego o planowanej przebudowie zieleni na terenie placu Hallera. Ze względu na fakt, że Dąb Papieski prawnie traktowany jest jako zwykła zieleń miejska, rozpoczęta tego dnia przez nas akcja zbierania podpisów pod petycją do władz dzielnicy o uznanie tego drzewa jako kulturowo-historyczny pomnik pamięci o Janie Pawle II, nabiera jeszcze większego znaczenia.  Jest kolejnym krokiem broniącym Dąb Papieski przed możliwym niebezpieczeństwem. Obecnie, jeśli tylko będzie przeszkadzał projektantom  nowej zieleni, może być przesadzony lub wycięty. Nie możemy do tego dopuścić.

Sławomir Wojdat

GALERIA

Plac Hallera 1Plac Hallera 2Plac Hallera 3Plac Hallera 4Plac Hallera 5Plac Hallera 6Plac Hallera 7Plac Hallera 8Plac Hallera 9Plac Hallera 10Plac hallera 11

| + - | RTL - LTR